-->Novinky<--
-->Kalendář<--
Via Boemia
Sdružení pro historický život

Vítej u Nás pozorný čtenáři.

Zajímá tě, kdo jsme a proč jsme si dali s těmito stránkami práci? Pak věz, že z čisté záliby v historii a zejména k její převádění do praxe. Soudíš, že si hrajeme? Na vojáčky, na princezny? Ano, máš úplnou pravdu. Hrajeme si, a to rádi. Naštěstí s naším věkem už jsme odložili papírové čepice a staré záclony po babičce a nahradili je železnými přilbami a soukennými šaty. Na těchto stránkách najdeš vše o malé skupince lidí, kteří se rozhodli věnovat svůj um, čas a studium   k poznávání jedné kapitoly naší slavné a často neprávem opomíjené historie. Vlády českého krále Jana I. z Lucemburku. Co to obnáší, zeptáš se? Takřka nepřetržitou domácí výrobu odění a nástrojů, stejných, které měli naši předci v této době. A nepřetržité studium téhož. Ale také nádherné zážitky ze společných táborů, turnajů, lovů, nebo jen prostých setkání, kde se v rámci možností vrátíme v čase. Pročpak tolik úsilí, tě jistě napadne. Asi nás přestala bavit představa hollywoodské historie v kině, či „dávný“ virtuální svět počítačů. Asi nás láká vůně dřeva, teplo pravé vlny, chuť na ohni upečené placky. Ano, možná je to až příliš romantické a jistě můžeš namítnout, že čas nelze vrátit. To my ale dobře víme, drahý čtenáři. Úcta k předkům, však není čas. Poctivé řemeslo a šikovné ruce, není čas. Láska ke každému Božímu tvoru a dílu také není čas. To vše vrátit lze a to vše se schovává za těmi „blázny“, které zde uzříš. Snad v nějakých očích zůstáváme dětmi, však věz, že dospělost je poznání. Kdepak čtenáři. Nejsme již dávno děti a chceme umět vše, co za svůj život znali a uměli naši pra pra pra dědové, abychom mohli s ještě větší úctou obdivovat to, co nám po sobě zanechali. Chceme znát ty všední znalosti a zkušenosti staletí. K tomu jdeme a půjdeme dlouho. A jak se nám povede, rač posoudit sám a třeba i v tobě se něco z nitra ozve.............a třeba si i popovídáme.

A pokud ten hlas z tvého nitra bude silný a budeš chtít se zařadit mezi nás, rádi tě uvidíme. Ale do začátku s námi budeš potřebovat pár věcí. Kompletní oděv a obuv, odpovídající určité společenské vrstvě. Vše datovatelné na první polovinu 14. století. Vzhledem k tomu, že ne všechny akce, které provozujeme, jsou v létě a za hezkého počasí, pak by tvůj oděv měl být funkční a několika vrstvý. Měl by být z přírodních materiálů. Preferujeme co největší dobovost, jíž lze dosáhnout. A to ve všem, co budeš používat a protože oděv je „jen“ oděv, budeš jistě využívat i táborové vybavení umožňující pohodlný, až několika denní život v táboře.   Rovněž vše odpovídající dané době, zároveň však i postavení, které jsi si zvolil.

Rádi poradíme, případně i pomůžeme v začátcích. Lepší je se zeptat, byť by se to zdálo hloupé, než draze chybovat. Neboj se čtenáři. Za normálních okolností ani nekoušeme. ;-)

©Via Boemia 2007-2016, pajiczek